Ankieta: Badanie zapotrzebowania JST na usługi wsparcia

Szanowni Państwo, poniższa ankieta jest częścią badania odbywającego się z inicjatywy i na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, którego celem jest zbadanie popytu i podaży usług doradczych na rzecz samorządów lokalnych oraz wypracowanie rekomendacji dla sposobu funkcjonowania Centrum Wsparcia Doradczego.

Ankieta jest kierowana do sekretarzy lub decydentów JST – marszałków województw. Wszelkie informacje zdobyte w badaniu są traktowane jako poufne. Wypełnienie ankiety zajmie Państwu około 15 minut.

Dziękujemy za udział w badaniu.

Zabezpieczony

Część I. Praktyki Państwa Urzędu związane z korzystaniem z usług doradczych

i szkoleniowych dla samorządów

1. Jak ocenia Pani / Pan fakt korzystania przez JST z usług doradczych?

2. Jak ocenia Pani / Pan zapotrzebowanie na usługi doradcze i szkoleniowe JST w Państwa Urzędzie? (proszę o zaznaczenie odpowiedzi w każdym wierszu)

3. Jak ocenia Pani / Pan zapotrzebowanie na usługi doradcze i szkoleniowe w Państwa Urzedzie w poniższych obszarach?

4. Czy inne obszary działalności JST wymagają wsparcia doradczego i/lub szkoleniowego? Jak duże jest to zapotrzebowanie?

5. Czy Pani / Pana Urząd organizuje doradztwo / szkolenia dla innych samorządów?

5 A. W jakiej formie realizowali Państwo usługi szkoleniowe lub doradcze dla innych samorządów?

6. Czy Pani / Pana Urząd korzysta ze zorganizowanego wsparcia oferowanego przez inne samorządy lub organizacje / związki samorządów? (np. stowarzyszenia poszczególnych samorządowych grup zawodowych, wymiana dobrych praktyk między stowarzyszeniami JST, mentoring).

7. Czy w ciągu ostatniego roku Państwa Urząd skorzystał z usług doradczych lub szkoleniowych dla samorządów (oferowanych przez podmioty prywatne, publiczne lub przedstawicieli trzeciego sektora)?

7 A. Z jakiego typu usług doradczych skorzystano w Państwa JST w ciągu ostatniego roku? (proszę zaznaczyć wszystkie właściwe odpowiedzi)

7 B. Jeśli skorzystano z innych typów usług doradczych, proszę napisać z jakich:

7 C. Jak ocenia Pani / Pan jakość otrzymanych usług?

7 D. Co wg Pani / Pana wpływa pozytywnie na jakość otrzymanych usług?

7 E. Jeśli inne czynniki wpływają na jakość otrzymanych usług, proszę napisać jakie:

7 F. Jakie są źródła finansowania projektów doradczych i szkoleniowych, w których Państwo uczestniczą? (proszę zaznaczyć wszystkie właściwe odpowiedzi):

7 G. Proszę podać nazwy podmiotów, z których usług Państwo korzystali:

7 A. Dlaczego nie korzystali Państwo z usług doradczo-szkoleniowych (proszę zaznaczyć wszystkie właściwe odpowiedzi):

8. Gdyby mogła Pani / mógł Pan swobodnie wybierać podmiot świadczący usługi doradcze lub szkoleniowe dla Pani / Pana Urzędu, najchętniej współpracował(aby) Pani / Pan z:

Część II. Rynek usług doradczych i szkoleniowych dla samorządów

1. Jak ocenia Pani / Pan dostępność usług doradczych i szkoleniowych dla JST na terenie Państwa województwa? (proszę zaznaczyć jedną odpowiedź w każdym wierszu)

2. Jakie wg Pani / Pana są braki w ofercie usług doradczych i szkoleniowych dla JST na terenie Państwa województwa? (proszę zaznaczyć wszystkie właściwe odpowiedzi w obu kolumnach)

3. Jeśli istnieją inne braki w ofercie usług doradczych, proszę napisać jakie:

4. Jak ocenia Pani / Pan ofertę usług doradczych i szkoleniowych dla JST na terenie Państwa województwa w następujących obszarach:

5. Jeśli istnieją inne obszary usług doradczych w Państwa województwie, proszę wskazać, jakie to obszary i jak oceniają Państwo dostępną ofertę usług doradczych i szkoleniowych w tej tematyce:

6. Jakie instytucje świadczące doradztwo i/lub szkolenia dla samorządów działają w Państwa regionie? Prosze wymienić te podmioty, o których istnieniu już Państwo wiedzą (przedsiębiorstwa prywatne, podmioty trzeciego sektora non-profit, podmioty publiczne np. organizacje lub związki samorządowe i samorządowe jednostki organizacyjne)

7. Jakie działania są w Pani / Pana opinii wskazane w celu poprawienia dostępności i jakości usług doradczych i szkoleniowych dla JST oraz ułatwienia JST korzystania z tych usług:

Część III. Rekomendacje

W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do Roku 2020 przewidziano powołanie Centrum Wsparcia Doradczego (CWD) – podmiotu pełniącego rolę szkoleniową i mentorską dla JST, zajmującego się upowszechnianiem dobrych praktyk, wspieraniem wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się w zakresie zarządzania i wdrażania polityki rozwoju na poziomie funkcjonalnym i lokalnym

Jaką formę – w Pani/Pana opinii – powinno przyjąć idealne doradztwo dla JST? Jak powinno działać CWD, żeby możliwie efektywnie wspierać JST?

Część IV. Pytania metryczkowe

Przypominamy, że wszelkie informacje zdobyte w badaniu są poufne. Dane z tej części ankiet potrzebne są jedynie do analizy statystycznej zebranego materiału.

1. Województwo

2. Pani / Pana stanowisko

background