Campylobacter jest jednym z największych problemów, z którymi mierzy się branża drobiarska. Unia Europejska jest trzecim co do wielkości producentem drobiu na świecie, z roczną produkcją 15,2 mln ton mięsa drobiowego, co czyni ten rodzaj mięsa najczęściej spożywanym w Europie. Jednocześnie konsumpcja produktów drobiowych, zwłaszcza mięsa z kurczaka, jest uważana za najczęstszą przyczynę kampylobakteriozy. Jest to najczęstsza choroba przenoszona drogą pokarmową w Unii Europejskiej, dla której odnotowano 246 158 przypadków w 2017 r., a koszt jej zwalczania sięga niemal 2400 mln EUR rocznie. Przewiduje się, że tak alarmujące wskaźniki doprowadzą ostatecznie do wprowadzenia europejskich i krajowych regulacji prawnych, dotyczących kontroli i zapobiegania zakażeniom Campylobacter w produkcji podstawowej drobiu.
W związku z powyższym rośnie presja na zmniejszenie występowania Campylobacter u drobiu i coraz bardziej istotne staje się opracowanie innowacyjnych strategii ograniczania ryzyka Campylobacter w sektorze drobiu w UE.
W ramach projektu EIT FOOD C-SNIPER, konsorcjum 5 europejskich partnerów (AZTI, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Uniwersytet w Turynie, Phage Technology Center GmbH and O.R.A. Società Agricola) stawia sobie za cel ograniczenie występowania Campylobacter w drobiu poprzez opracowanie i potwierdzenie działania innowacyjnej, skutecznej i nieantybiotykowej strategii zapobiegania ryzyka, która może zostać włączona do istniejących protokołów higieny.