Kandydaci na patronów ulic w Sepopolu

Szanowna Pani / Szanowny Panie,

prosimy o poświęcenie kilku minut na wypełnienie tego kwestionariusza.

Jesteśmy uczniami klasy IIIB gimnazjum w Sępopolu i bierzemy udział w XXIII SESJI SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY. Temat przewodni projektu to:Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej.”

W dniu 1 kwietnia 2016 r. weszła w życie Ustawa o dekomunizacji , która mówi o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W myśl tej ustawy władze naszego miasta są zobowiązane do zmiany nazwy dwóch ulic - 22 lipca i Karola Świerczewskiego, a my chcemy zaproponować patronów, którzy mogliby zastąpić stare nazwy.

Chcemy Państwa zapytać czy uważacie naszych kandydatów za odpowiednich na patronów ulic w Sępopolu.

Książe Józef Jan Giedroyć urodził się w Noseliszkach 19 marca1795 roku.

27 marca kapitan Józef Jan Giedroyć wystąpił na czele młodzieży w mieście Telsze i wspólnie z oddziałem Józefa Syrowicza zmusił garnizon i władze carskie do ucieczki. Prowadził akcje partyzanckie na terenie Litwy. 26 maja objął dowództwo 12 Pułku Ułanów. W dniu 1 lipca awansował na majora. Dnia 13 lipcapod Nowym Miastem Żmudzkim dwa szwadrony 12 Pułku oraz szwadron 6 Pułku Strzelców Konnych pod dowództwem mjr Jana Giedroycia zostaje pokonany przez wojska rosyjskie. W bitwie dowódca 12 Pułku Ułanów mjr Jan Giedroyć otrzymał trzy rany postrzałowe. Wojska partyzanckie zostały zmuszone przez nacierających Rosjan do przekroczenia granicy pruskiej. 6 września 1831 roku przybyłydo Sępopola. Wśród nich był ranny książę Józef Jan Giedroyć, który za swoje męstwo został odznaczony złotym orderem Virtuti Militari.

Niestety, 8 października zmarł prawdopodobnie na zapalenie płuc.

Dlaczego uważamy, że Książę Józef Giedroyć będzie dobrym patronem ulicy w Sępopolu:

  • pełnił bardzo ważną rolę w powstaniu listopadowym,
  • jest bohaterem zrywu Polaków do walki o wolną Polskę,
  • w naszej ziemi spoczęły szczątki doczesneksięcia,
  • na naszych terenach niewiele jest miejsc pamięci poświęconych polskim bohaterom narodowym,
  • jego postać może stać sięwzorem patriotyzmu dla naszej młodzieży,
  • upamiętnienie postaci księcia Giedroycia nazwą ulicy może pomóc w podjęciu starań zmierzających do odbudowy kapliczki – mogiły na Górze Wallberg,
  • jest to budowanie poczucia dumy z naszej małej ojczyzny!

Stefan Grodzicki urodził się4 sierpnia 1947 w Złotoryi na Dolnym Śląsku. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Bartoszycach oraz Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie.

Całe jego życie związane było jednak, ze Stadniną Koni w Liskach, gdzie mieszkał z rodzicami. Po maturze podjął pracę i rozpoczął karierę sportową w LZS Liski . Swój pierwszy sukces na arenie krajowej odniósł już jako junior zdobywając w 1962 roku tytuł wicemistrza Polski juniorów w skokach przez przeszkody na koniu Boksana. W latach 1964-1965 zdobywał tytuł mistrza Polski juniorów w skokach przez przeszkody na koniu Czeladka.

Kolejne sukcesy odnosił już startując w gronie seniorów. Był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski:

  • złotym w ujeżdżeniu w roku 1976 (na koniu Kobryń)
  • srebrnym w ujeżdżeniu w latach 1972-1974 (na koniu Tarnów), a w 1975 (na koniu Kobryń) i w skokach przez przeszkody w latach 1967, 1969, 1973 (na koniu Biszka)
  • brązowym w ujeżdżeniu w roku 1971 (na koniu Tarnów)i w skokach przez przeszkody w latach 1971-1972 (na koniu Biszka)Dlaczego uważamy, że Stefan Grodzicki będzie dobrym patronem ulicy w Sępopolu:
  • jest to postać która całe życie związana była z gminą Sępopol,
  • rozsławiał imię naszej małej ojczyznę na licznych zawodach krajowych i międzynarodowych,
  • jest wspaniałym przykładem dla mieszkańców naszej społeczności, że pochodząc z Sępopola można odnosić wielkie sukcesy na poziomie światowym,
  • mając możliwość uczenia tak wspaniałego sportowca pochodzącego z naszej gminy nie możemy z tego rezygnować, powinniśmy o nim pamiętać,
  • Stefan Grodzicki jest pochowany na naszym miejskim cmentarzu,
  • jest to budowanie poczucia dumy z naszej małej ojczyzny!

Rozpocznij ankietę teraz