.

Bezpečnostní opatření OH 2024 v Paříži

Dobrý den, věnujte prosím několik minut svého času vyplnění následujícího dotazníku.

Zabezpečeno

Vážený respondente,

děkujeme, že jste se rozhodl zúčastnit se našeho průzkumu zaměřeného na bezpečnostní opatření na Olympijských hrách 2024 v Paříži. Cílem tohoto dotazníku je zjistit, jaký je Váš názor na připravenost a efektivitu opatření během tohoto významného sportovního podniku.


Pomůžete nám lépe pochopit veřejné vnímání současných bezpečnostních opatření. Přispějete také k otevření debaty o vhodném vyvážení rizik, nákladů i míry uplatňované represe na dalších Olympijských hrách v Itálii 2026 a USA 2028.


Průzkum se skládá z 5 dotazů. Po úvodních 2 dotazech prosíme o přečtení článku, který hodnotí bezpečnost na Olympijských hrách v Paříži. Následují 3 dotazy, které mají návaznost na článek. 


Vaše odpovědi budou zpracovány anonymně a budou použity pouze pro účely tohoto výzkumu. Vyplnění dotazníku vám zabere přibližně 7 minut. Prosíme Vás, abyste odpověděli na všechny otázky co nejupřímněji.


Děkujeme Vám za váš čas a cenné přispění k našemu výzkumu!


1

Jak často čtete články o bezpečnostních opatřeních na velkých veřejných akcích?

Vyberte jednu odpověď
2

Jak hodnotíte bezpečnostní opatření během Olympijských her v Paříži?

Jak hodnotíte bezpečnostní opatření během Olympijských her v Paříži?

Francouzská policie sklízí pochvalu po vysoce rizikové Olympiádě, ale za jakou cenu?

Olympiáda v Paříži měla být oslavou sportu, ale místo toho se stala příležitostí pro přehnanou bezpečnostní operaci, která podle mnohých přinesla víc škody než užitku. Přestože francouzské bezpečnostní složky tvrdí, že zajistily bezpečnost tisíců sportovců a milionů fanoušků, kritici zdůrazňují, že skutečné hrozby byly minimální a náklady na bezpečnostní opatření přehnané a neefektivní.

Ministr vnitra Gérald Darmanin sice chválil policii a bezpečnostní složky za jejich nasazení, ale otázkou zůstává, zda si skutečně zaslouží „zlatou medaili“, když se podíváme na obrovské náklady, které byly vynaloženy z peněz daňových poplatníků. Dvoutýdenní sportovní přehlídka, která skončila 11. srpna, vedla k mobilizaci přibližně 75 000 policistů, vojáků a soukromých bezpečnostních pracovníků. Tato nepřiměřená mobilizace stála daňové poplatníky stovky milionů eur, přičemž mnozí se ptají, zda tyto prostředky nebyly jen vyhozené peníze.

Přehnaná bezpečnostní opatření a plýtvání veřejnými penězi

Během her došlo pouze k několika drobným incidentům, které ani zdaleka neospravedlnily enormní výdaje na bezpečnostní opatření. Útok na francouzské železnice a proniknutí narušitele na dráhu během finále běhu na 100 metrů byly spíše ojedinělými případy než vážnými bezpečnostními hrozbami. Přesto byly tyto drobná narušení zveličována, aby ospravedlnila masivní výdaje.

Podle nezávislých zpráv se náklady na bezpečnostní operace vyšplhaly na více než 1 miliardu eur, což je daleko více, než bylo původně plánováno. Většina těchto výdajů šla na přesčasy pro policejní složky a na pronájem techniky, která byla často nevyužitá a zbytečná. Kritici upozorňují, že tyto obrovské částky mohly být mnohem lépe investovány do sociálních programů nebo veřejných služeb, které by přinesly skutečný užitek obyvatelstvu.

Represivní opatření a zásahy proti občanským svobodám

Přehnané výdaje na bezpečnost nejsou jediným problémem. Mnozí kritici poukazují na to, že tato bezpečnostní opatření vedla k rozsáhlému omezení občanských svobod a k zbytečně tvrdým zásahům proti obyčejným lidem. Policie a bezpečnostní složky zasahovaly proti bezdomovcům, sexuálním pracovnicím a migrantům, často pod záminkou zajištění bezpečnosti her. Mnozí pozorovatelé tvrdí, že tyto zásahy byly nepřiměřeně represivní a sloužily spíše k „čištění“ města než k jakékoli skutečné ochraně veřejnosti.

Aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion, kteří byli zadrženi za pokus o obsazení mostu přes řeku Seinu, byli označeni za „potenciální hrozbu“, i když jejich protest byl zcela nenásilný a legitimní. Podobně skupina „Saccage 2024“, která pořádá „Toxic Tours“ upozorňující na negativní stránky her, čelila opakovaným nepřiměřeným omezením své činnosti. Několik členů bylo dokonce zadrženo bez jakéhokoli obvinění, což vyvolalo otázky o respektování práva na svobodu projevu a shromažďování.

„Proti žádné ze zadržených osob nebyla nakonec vznesena obvinění,“ poznamenala skupina na Instagramu, „což jasně naznačuje, že šlo spíše o snahu umlčet kritické hlasy než o skutečnou ochranu bezpečnosti.“

Nepřiměřené výdaje a represivní zásahy: Kdo z toho těží?

Francouzská vláda a bezpečnostní složky se snaží vykreslit své kroky jako nezbytné a efektivní, ale skutečnost je možná mnohem méně lichotivá. Obrovské výdaje a tvrdé zásahy proti aktivistům a občanům vytvářejí dojem, že olympijské hry byly spíše příležitostí pro demonstraci síly a kontrolu nad veřejným prostorem než skutečnou oslavou sportu.

Mnozí se proto ptají, kdo z těchto opatření skutečně těžil. Daňoví poplatníci zřejmě ne, protože jejich peníze byly promarněny na opatření, která se zdají být přehnaná a zbytečná. A co se týče svobody a demokracie, zdá se, že olympiáda přinesla více omezení a represí než posílení práv a svobod.

3

Jak hodnotíte přiměřenost a organizaci bezpečnostních opatření během Olympijských her v Paříži vzhledem k popsaným událostem?

Vyberte jednu odpověď
4

Myslíte si, že je debata o efektivitě bezpečnostních opatření na velkých veřejných akcí otevřená všem názorovým proudům?

Myslíte si, že je debata o efektivitě bezpečnostních opatření na velkých veřejných akcí otevřená všem názorovým proudům?
5

Pomohlo by diskuzi o bezpečnosti budoucích Olympijských her, kdyby si informace z článku přečetlo více lidí?

Vyberte jednu odpověď